2015 m. gruodžio 16 d., trečiadienis

Seimo TS-LKD frakcijos pranešimas: „Vyriausybė neketina riboti elektros srauto iš Astravo“

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, atsakydamas į opozicijos lyderio Andriaus Kubiliaus raštu pateiktą klausimą, patvirtino, kad Vyriausybė neketina imtis jokių specialių techninių ar teisinių priemonių siekiant užkirsti kelią elektros energijai iš statomos nesaugios Astravo atominės elektrinės. 

Galimybių visiškai kontroliuoti fizinius elektros energijos perdavimo srautus tarp Lietuvos ir Baltarusijos atsirastų tik Baltijos šalims atsiskyrus IPS/UPS sistemos“ ..., [todėl] „vienašališkas elektros importo iš Baltarusijos ribojimas neužkirstų galimybių elektrai iš Baltarusijos patekti į Lietuvos rinką“, – nurodo Vyriausybės vadovas savo atsakyme. 

Šis oficialus atsakymas yra visiškai priešingas nuostatai, kurią Ministras Pirmininkas buvo pareiškęs Seime 2015 lapkričio 12 d. Tuomet jis tvirtino, kad „jokių kontaktų su Baltarusija šituo klausimu neturėjome, ... objektas statomas pažeidžiant tarptautinius įsipareigojimus, ... mes nesiruošiame jokios infrastruktūros pritaikyti tai atominei elektrinei ir mes nesiruošiame pirkti elektros energijos iš [tos] atominės elektrinės“. 

Opozicijos lyderio A. Kubiliaus nuomone, toks premjero minties kūlvirstis gali reikšti, kad Baltarusijai yra pažadėta galimybė Astravo jėgainėje pagamintai elektrai patekti į Lietuvos rinką ir rinkos sąlygomis naudotis Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės pajėgumais. 

Matome, kad pastačius Astravo elektrinę bus visiškai sugriauta mūsų elektros rinka, o mūsų energetikos infrastruktūra, įskaitant Kruonio hidroakumuliacinę bei naujai pastatytas jungtis, tarnaus Rusijos valdomos BRELL energetikos sistemos reikmėms. Klausimas yra pernelyg rimtas, kad paliktume Vyriausybę ramybėje ir patikėtume, jog nieko padaryti negalima. Žinome bent kelis techninius sprendimus, kurie apribotų nevaldomus elektros energijos srautus iš Astravo ir apsunkintų pačios jėgainės veikimo galimybes. O bejėgišką Vyriausybės laikyseną ir atsirašinėjimus vertiname tik kaip slaptų susitarimų su Baltarusija vykdymą“, – teigia Seimo narys. 

Baltarusijos Vyriausybė skelbia, kad pirmasis Astrave statomos jėgainės blokas statomas aplenkiant grafiką ir turėtų būti įjungtas į tinklą ne vėliau kaip 2018 metų pabaigoje. Tuo metu Lietuvos Vyriausybė tikisi, kad Baltijos valstybės nuo rusiškos IPS/UPS sistemos galėtų desinchronizuotis tik apie 2025 metus. Bet ir šie planai tėra teoriniai, nes A. Butkevičiaus Vyriausybė nesugebėjo susitarti su Lenkija ir iš europiniais pinigais finansuojamų bendrojo intereso projektų sąrašo šiais metais buvo išbraukta antroji elektros energijos perdavimo jungtis su Lenkija, be kurios desinchronizuotis nuo rusiškos energetikos sistemos nėra galimybių. 

Opozicijos lyderio klausimas Ministrui Pirmininkui ir jo atsakymas.


Vincė Vaidevutė Margevičienė,
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Politinių kalinių ir tremtinių frakcijos pirmininkė