Šiandien Seimas svarstė Seimo narės Vincės Vaidevutės Margevičienės teiktą rezoliucijos dėl baudžiamosios atsakomybės už seksualinių paslaugų pirkimą projektą.
Svarstyme Seimo narys Algirdas Vaclovas Patackas pasisakė: „Gerbiamieji Seimo nariai, yra toks terminas „industrija“. Tai yra, kai valstybė pelnosi iš žmogaus silpnybių, tuo labiau iš ydų. Mes jau turime visą puokštę – tai narkomanija, alkoholis, narkotikai, tabakas, lošimai ir t. t. Tačiau tos mano išvardytos ydos žaloja tiktai žmogaus kūną. Galbūt lošimo atveju yra kitoks psichologinis poveikis. O viena iš ydų – prostitucija – žaloja ne ką kita, kaip žmogaus sielą. Šiuo atveju nuostoliai yra nelygstami, todėl mes jokiais būdais neturėtume šio klausimo vengti. Jis yra toks, vadinkime… Kartais į ji žiūrima labai lengvabūdiškai, jis sukelia tam tikrų lėkštų pajuokavimų, tačiau tai yra pernelyg rimta, kad mes galėtume sau leisti tokią pažiūrą, tuo labiau kad esame katalikiška šalis.
Taigi labai pritariu V. V. Margevičienės iniciatyvai galų gale šitą klausimą pajudinti, tik su viena išlyga, kad būtų priimta J. Razmos pataisa, kur yra siūloma išbraukti administracinę atsakomybę už vertimąsi prostitucija. Be abejo, šitoje, vadinkim, nežinau, kokį čia geriau žodį suradus, nuopuolio industrijoje yra du objektai, t. y. klientas ir prostitutė. Klientas yra ne mažiau kaltas kaip ir kita pusė, o užvis kalčiausias yra suteneris, kuris, pavyzdžiui, Prancūzijoje gali būti įkalintas, esant tam tikroms aplinkybėms, net iki gyvos galvos. Taigi siūlau pradėti šitą klausimą nagrinėti ir prašyčiau, kad tai nebūtų tokie lengvabūdiški pajuokavimai, o būtų pasižiūrėta labai rimtai. Tuo turbūt ir baigsiu.
Pabaigai. Turėtume grįžti prie normalių terminų. Visuomet, kai yra meluojama, yra parenkami kokie nors neutralūs terminai. Ką tai reiškia seksualinės paslaugos? Kokios čia paslaugos? Yra kiti lietuviški labai paprasti žodžiai: paleistuvavimas, ištvirkavimas ir taip toliau. Taigi vadinkime daiktus savais vardais ir nedenkime jų tokiais neurolingvistiniais prasimanymais. Kviečiu balsuoti už“.
Seimo posėdžio pirmininkė Irena Degutienė: „Gerbiamieji kolegos, dabar aš jums paskaitysiu: „Rezoliucijos projekto svarstymas ir priėmimas. Po rezoliucijos projekto svarstymo Seimas nusprendžia (dėmesio!): pirma, ar priimti rezoliuciją be pataisų. Šis siūlymas negali būti priimtas, jeigu tam prieštarauja daugiau kaip 1/3 visų Seimo narių; antra, redaguoti rezoliucijos projektą“. Redaguoti turbūt reikėtų, nes yra įregistruota J. Razmos pataisa. Gal galime iš karto bendru sutarimu sutikti redaguoti rezoliucijos projektą, tada sudarysime darbo grupę. Ar pritariate tokiam siūlymui? (Balsai salėje) Vadinasi, redaguojame rezoliucijos projektą. (...) Dabar reikia sudaryti redakcinę komisiją. Negali būti daugiau kaip devyni Seimo nariai. Frakcijų nariai, gal galite iš karto pasiūlyti? Reikia devynių. (Balsai salėje) Gali būti ir mažiau, kaip norite. (...) (Balsai salėje) (...) Redakcinė komisija yra iš aštuonių Seimo narių: V. V. Margevičienė, A. Dumbrava, O. Leiputė, G. Purvaneckienė, P. Čimbaras, P. Urbšys, J. Kvetkovskis ir S. Šedbaras. (Balsai salėje) Gerai. Dėkui. Visus siūlymus perduokit redakcinei komisijai, jeigu dar kas nors turite kokių siūlymų. Šiuo klausimu baigiam (...)“.
Po svarstymo replikos teise pasisakė Seimo narys Remigijus Žemaitaitis: „Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Iš tikrųjų tą komisiją turi sudaryti žmonės, kurie gyvenime tų paslaugų nėra pirkę ir nėra jų turėję, tikiuosi, jie ten protingai, tvarkingai pažiūrės ir įkainius, ir tarifus nustatys. Gero darbo!“.
Toliau pasisakė Seimo narė Vincė Vaidevutė Margevičienė: „Gerbiamieji kolegos, jeigu galima, vieną minutėlę tylos! Jeigu jūs skaitėte šią rezoliuciją ir skaitėte šiandien jums visiems išplatintą medžiagą, iš tikrųjų man labai gaila, kad mes šaipomės ir juokaujame, nes yra atlikta labai daug tyrimų ir iš tų tyrimų aiškiai matyti, kad tai jaunėja, kad įtraukiami vaikai – ir berniukai, ir mergaitės, dažniausiai turintys lengvą negalią, kurie nežino, kaip elgtis svetimoje šalyje, ir tai, kad jų mirtingumas yra didžiulis. Netgi Lietuvoje pagal pernai atliktą tyrimą buvo 11 teismo procesų, nuteisė 11 jaunų mergaičių, kurios net nebaigusios pagrindinės mokyklos. Tai visai nejuokinga, tai yra labai rimta. Ir vakar, ir šiandien Europos Parlamentas svarsto, Airija priėmė įstatymą, švedai jau priėmė įstatymą 1999 m. Aš matau, kad dalis vyrų net nenori girdėti ir klausyti, bet, atitolink Viešpatie, jeigu tai bus mūsų vaikai ar anūkai“.
Seimo posėdžio pirmininkė Irena Degutienė: „Dėkui. Gerbiamieji kolegos, tikrai mes kažkaip juokais čia viską nuleidome, o problema labai rimta“.