2016 m. birželio 1 d., trečiadienis

Kas pasirūpins vaikų sveikata?

Minint Tarptautinę vaikų gynimo dieną, verta pakalbėti apie vaikų maitinimą ugdymo ir sveikatos įstaigose. 

Labai norėtųsi, kad vaikai maitintųsi sveikais produktais, mokyklose negalėtų pirkti didžiuliais kiekiais saldintų gėrimų, šokoladų ar kitų kenksmingų „skanumynų“. Tėvai, linkėdami savo vaikams gero, pasirūpins sveikais pusryčiais ir vakariene. O pietus daugelis vaikų valgo mokyklose ir pietų kokybe privalo pasirūpinti valstybinės institucijos. 

„Šiandien minime Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Minėsime ir gražiai kalbėsime, kaip mylime vaikus – valstybės ateitį. Ar tikrai mylime, ar rūpinamės, kad užaugtų sveiki? 

Skelbiant 2014 metus vaikų sveikatos metais buvo deklaruojama: „Atsižvelgiant į Šešioliktosios Vyriausybės 2012–2016 metų programoje įtvirtintą siekį ypač daug dėmesio skirti vaikų sveikatai, siekiant pagerinti vaikų sveikatos rodiklius, skatinti su sveikata susijusių naudingų įpročių, vertybių ir elgesio formavimąsi, siūloma 2014 metus paskelbti vaikų sveikatos metais“. 

Metus paskelbėme, gražiai surašėme popierėlius, o rezultatai nematomi. 

Susirūpinimas vaikų sveikata skamba gražiai, tačiau ugdymo įstaigose, kuriose turėtų būti formuojami sveikatai naudingi įpročiai ir vertybės, vaikai yra maitinami nekokybišku maistu. 

Prastas maistas tiekiamas ir ligoninėse, socialinės globos namuose, rūpybos įstaigose. Naujausias visuomenės pasipiktinimas dėl prasto maitinimo buvo išreikštas Telšių ligoninėje Vaikų skyriuje gulėjusios mamos, kuri feisbuke dalinosi pusryčių lėkštės nuotrauka – dvi batono riekės, kubelis sviesto ir pamėlęs virtos dešros griežinėlis. 

2015 m. gegužės pradžioje kartu su Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetu lankėmės Žemės ūkio ministerijoje. Susitikimo su ministre ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriumi metu aptarėme savivaldybėse kylančias vaikų maitinimo problemas. 

Konstatuota, kad kai kuriose savivaldybėse yra neužtikrinama pakankama vaikų, ypač gaunančių maistą nemokamai, maitinimo paslaugų kokybė. Fiksuojami atvejai, kai vaikams tiekiamas nesaugus, pagamintas iš pasenusių žaliavų, kurių tinkamumo vartoti terminas seniai pasibaigęs, netinkamos sudėties ir kaloringumo, o kartais – tiesiog atšalęs ir neskanus maistas. 

Kasmet apie 6 proc. patikrinimų metu nustatomi atvejai, kai vaikams buvo siūlomi neleistini maisto produktai arba maisto produktai, kurių sudėtyje buvo vaikams draudžiamų maisto priedų. Pusės patikrinimų vaikų maitinimą organizuojančiose įmonėse metu yra fiksuojami įvairūs neatitikimai ar grubūs pažeidimai. 

Organizuojant maitinimo paslaugų viešuosius pirkimus, neišnaudojamos įstatymo numatytos galimybės, ne visada laikomasi įstatymų. Valstybės kontrolė konstatavo, kad 60 savivaldybių vaikų nemokamo maitinimo funkcijų vykdymui 2014 m. panaudojo virš 64 mln. Lt valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos lėšų. Bet neskiriamas dėmesys vaikų maitinimo kokybei, lėšos ir ugdymo įstaigų turtas naudojamas neracionaliai. 

Be to, viešųjų pirkimų konkursus laimi įmonės, ne kartą baustos už maisto saugos ir kokybės reikalavimų nesilaikymą. J. Milius pažymėjo, kad šiuo metu įstatymai nesudaro teisinių sąlygų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovams uždrausti konkursuose dalyvauti ir maitinimo paslaugas teikti įmonėms, priskirtoms padidintos rizikos įmonių grupei, kurios ne kartą buvo baustos už nesaugaus ar nekokybiško maisto paslaugų teikimą. Šios problemos turi būti sprendžiamos nedelsiant ir būtina imtis priemonių, kurios užtikrintų vaikams kokybišką maitinimą. 

2015 m. gegužės 20 d. Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete pavyko pasiekti, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė sudarytų tarpinstitucinę darbo grupę, kuri parengtų kompleksinius siūlymus dėl maitinimo paslaugų ikimokyklinio ugdymo įstaigose, bendrojo lavinimo mokyklose, vaikų ir suaugusiųjų sveikatos priežiūros ir socialinės globos ir rūpybos įstaigose kokybės užtikrinimo ir šių paslaugų teikimo priežiūros tobulinimo. Darbo grupei vadovauti paskirta Sveikatos apsaugos ministerija. 

Beveik metus laiko dirbusi Lietuvos Respublikos Vyriausybės sudaryta tarpinstitucinė darbo grupė nutraukė darbą ir pareiškė, kad parengtas veiksmų planas jau sprendžia su maitinimu susijusias problemas ir toks teisės aktas būtų perteklinis ir netikslingas. Vėliau persigalvojo ir tarpinstitucinio pasitarimo metu nusprendė, kad visgi tikslinga parengti vieningą teisės aktą. 

Tenka tik stebėtis sveikatos apsaugos ministro nenuoseklumu. 2016 balandžio 18 d. – viskas gerai, nieko rengti nereikia. Apie vaikų sveikatą ir mitybą nei žodžio. 2016 m. gegužės 4 d. nauja ministro nuomonė: iki liepos 1 d. parengs teisės akto, patvirtinančio Vaikų maitinimo paslaugų ugdymo ir socialinės globos ir rūpybos įstaigose gerinimo veiksmų planą, projektą. 

Apsisprendė. Sveikinu. Švęskime. 

O kaip vaikų sveikata? 

Veiksmų plane yra numatomos spręstinos problemos: apie sveiką mitybą ir sveiką gyvenseną numatoma dėstyti atskira programa bendrojo ugdymo mokyklose, mokyti visuomenės sveikatos biurų specialistus, mokyti ugdymo ir socialinės globos įstaigų darbuotojus, parengti vegetariško maitinimo rekomendacijas, parengti pritaikyto maitinimo rekomendacijas, patobulinti internete skelbiamą nacionalinę maisto sudėties duomenų bazę, parengti rekomenduojamą valgiaraštį, rekomenduoti savivaldybėms neišduoti leidimų laikiniems statiniams, kaip kioskai, kebabinės, esantiems arčiau nei 500 m atstumu nuo bendrojo ugdymo įstaigų, parengti pavyzdines maisto produktų specifikacijas viešųjų pirkimų konkursams. 

Išlieka pavojus, kad gali būti apsiribota tik mokymų organizavimu ir kioskų statymų draudimu arti mokyklų, o pagrindas visgi turėtų būti maisto kokybė, o apie tai nei žodžio. Siekiamybė turėtų būti – ekologiškas ir sveikas maistas visiems vaikams. Tuomet turėsime pagrindą teigti, kad prioritetas – vaikų sveikata ir gerovė. 

Belieka laukti liepos 1 dienos ir bus aišku, kiek vaikų sveikata rūpi šiai Vyriausybei.“


Vincė Vaidevutė Margevičienė, 
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja 
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Politinių kalinių ir tremtinių frakcijos pirmininkė
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininko pavaduotoja