2009 m. gegužės 29 d., penktadienis

Vaikų, nelankančių mokyklos, problema. Ar laimėtų Lietuva, jei vaikas iki 18 metų būtų mokykloje?

LIETUVIŲ TAUTA prieš daugelį amžių sukūrusi Lietuvos valstybę:
• jos teisinius pamatus grindusi Lietuvos Statutais ir Lietuvos Respublikos Konstitucijomis;
• šimtmečiais atkakliai gynusi savo laisvę ir nepriklausomybę;
• išsaugojusi savo dvasią, gimtąją kalbą, raštą ir papročius;
• įkūnydama prigimtinę žmogaus ir Tautos teisę laisvai gyventi ir kurti savo tėvų ir protėvių žemėje – nepriklausomoje Lietuvos valstybėje;
• puoselėdama Lietuvos žemėje tautinę santarvę;
• siekdama atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės.

Atgimusios Lietuvos valstybės piliečių valia 1992 m. spalio 25 d. referendumu priėmė ir paskelbė šiuos KONSTITUCIJOS žodžius.

Ar dažnai susimastome ties šiais prasmingais žodžiais? Ar viską darome ką deklaravome? Ar daug padarėme?

Atrodo, viskas aišku. Turim garbingą istoriją, gražią ateities viziją, kurią visi kartu įgyvendiname ir kurią tęsti paliksime savo vaikams bei vaikaičiams.

Tačiau, kad vaikai galėtų tęsti mūsų darbus, jie turi būti išsilavinę, kompetentingi ir dori bei ištikimi savo valstybei piliečiai.

To mes juos turime išmokyti ir taip išauklėti. Konstitucija skelbia:
”Asmenims iki 16 metų mokslas privalomas.
Mokymas valstybinėse ir savivaldybių bendrojo lavinimo, profesinėse bei aukštesniosiose mokyklose yra nemokamas.
Aukštasis mokslas prieinamas visiems pagal kiekvieno žmogaus sugebėjimus. Gerai besimokantiems piliečiams valstybinėse aukštosiose mokyklose laiduojamas nemokamas mokslas.”

Visi suprantame, kad aukštasis mokslas gali būti prieinamas, tik tam, kuris ėjo į pradinę mokyklą ir baigė vidurinę mokyklą.

Šiandiena, deja, situacija yra kiek kitokia.

Jau turime jaunų žmonių – beraščių. Sunku kompiuterizuotame amžiuje patikėti – yra jaunų žmonių, kurie nemoka nei skaityti, nei rašyti. Kaip kokiame viduramžių laike. Tačiau, tada dėl skurdo tikrai ne visi turėjo galimybių mokytis. Dabar, 21- ajame amžiuje yra vaikų nelankančių mokyklos.

Ar tikrai, Lietuvoje dėl skurdo vaikai nelanko mokyklos? Patikėčiau labiau, kad dėl dvasios skurdo ir girtuoklysčių tėvai pamiršta savo vaikus ir Konstitucinę pareigą, kuri skelbia:
„Tėvų teisė ir pareiga – auklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir ištikimais piliečiais, iki pilnametystės juos išlaikyti.
Vaikų pareiga – gerbti tėvus, globoti juos senatvėje ir tausoti jų palikimą“.

Valstybė ieškodama išeičių kaip padėti vaikui – išima vaikus iš tokių šeimų į globos namus, šeimynas, ar pan. Bet tai tik laikina vaikui išeitis. Su tėvais gi, mažai dirbama ir jie toliau gyvena nerūpestingą gyvenimėlį.

Pasitaiko atvejų, kai šeima normali, o vaikas bėga iš mokyklos, nesimoko, neklauso nei tėvų, nei mokytojų. Jam mokykla tampa gatvė, formuoja jo pasaulį ir siūlo svaigalus. Apsvaigęs žmogus nevaldomas, sukelia grėsmę aplinkai. Toks pasirinktas kelias veda į pragarą – vadinama Kirtimu taboru arba panašų į jį, arba alkoholio liūną, arba tampa prostitute.

Kenčia visi, ne tik jis. Jis labai kenčia, nes tapo vergu – alkoholio, narkotikų, kitų priklausomybių, o mes kenčiame būdami dėl jų nesaugūs. Baisiausia, kad kurdami gerus įstatymus, dabar tokio žmogaus negalime priversti gydytis, jei jis ko nors blogo kam nors nepadarė. Be jo paties sutikimo negalime padėti, kol nepasieks dugno, nebent izoliuojam, jei tampa agresyvus ir pavojingas.

Tėvai ir seneliai turi būti aktyvesni ir netik lieti ašaras, bet ieškoti būdų šiuos vaikus gydyti. Valstybė pagal galimybes finansuoja bendruomenes, veikia priklausomybės ligų centrai. Tik reikia laiku pastebėti ir reaguoti. Paradoksalu, bet tėvai dažniausiai apie vaiko priklausomybę sužino paskutiniai, kai kas nors atsitinka. Turime paklausti savęs: O KODĖL TAIP ATSITINKA?

Vilniaus universitete atlikto tyrimo duomenis, nurodyta, kad Lietuvos vaikai patys nelaimingiausi Europoje (iki 50 proc. 12 – 17 metų vaikai jaučia depresijos požymių), net 41,7 proc. mokyklinio amžiaus vaikų turi su psichikos sveikata susijusių problemų. Tarp mokyklinio amžiaus vaikų labai paplitusios patyčios – apie 70 proc. vaikų pažymi, kad yra patyrę šį reiškinį ir kaip aukos, ir kaip skriaudėjai. Kasmet Lietuvoje nusižudo apie 20 vaikų (2002 – 2005 metais Lietuvoje nusižudė 100 vaikų iki 18 metų), plinta narkomanija ir alkoholizmas, polinkis į nusikaltimus, kurie darosi vis žiauresni. Vis aktualesnės tampa ir kitos priklausomybės rūšys – priklausomybė nuo azartinių lošimų ar kompiuterinių žaidimų, interneto. O ką jau kalbėti apie rūkymo problemą ir žalą, kuris atveda prie kitų svaiginimosi būdų.

Vaikai negimsta nei narkomanais, nei alkoholikais, nei prostitutėmis. Negimsta nei blogais, nei žiauriais. Mes juos tokius padarome. Mes jiems tokią aplinką kuriame.

Paklausite, kodėl taip kalbu?

Būdama Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos pirmininke, atsakau: - be bendrų mūsų visų pastangų nieko nepadarysime, situacija valstybėje yra tokia grėsminga, kad jau dabar yra per vėlu apie tai kalbėti, reikia skubiai veikti. Patiriame didelių nuostolių, nes kiekvienas prarastas vaikas, didelis nuostolis visuomenei ir valstybei.

Savo šiuos teiginius noriu pagrįsti statistika:

Pirma problema – vaikai nelanko mokyklos arba ją lanko nereguliariai, statistika dėl nelankančių labai skirtinga

Nuo 2008 metų Lietuvoje veikia Vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymas, kurio tikslas – sukurti vaiko teises ir teisėtus interesus bei visuomenės saugumo poreikius atitinkančią sistemą, kuri padėtų vaikui įveikti susiformavusį ydingą elgesį, išsiugdyti prasmingo individualaus ir visuomeninio gyvenimo sampratas.

Susipažinus su Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro duomenimis, 2008 metais Lietuvoje matyti:
290 - čiai vaikų taikytos minimalios priežiūros priemonės, iš jų:
80 - čiai vaikų taikyta viena minimalios priežiūros priemonė.
210 vaikų taikytos kelios tarpusavyje suderintos minimalios priežiūros priemonės.

Pagrindinės minimalios priežiūros priemonių skyrimo priežastys buvo:
• mokyklos nelankymas;
• elgesys, darantis žalą ir keliantis pavojų aplinkiniams.

49 vaikai įpareigoti lankyti vaikų dienos centrus.

90 vaikų įpareigoti dalyvauti socialinio ugdymo, reabilitacijos, integracijos, prevencijos ir kitose programose.

175 įpareigoti mokytis pagal pradinio ir pagrindinio ugdymo programas.

191 vaikų teiktos specialistų konsultacijos.

Dažniausiai minimalios priežiūros priemonę (-es) vykdantys asmenys buvo mokyklų vadovai, socialiniai pedagogai ir psichologai.
Vidutinės priežiūros priemonė taikyta 49 mergaitėms, iš jų 48 teismo leidimu, 1 – pagal LR baudžiamąjį kodeksą.
50 berniukų skirta vidutinės priežiūros priemonė, iš jų 34 teismo leidimu, 16 – pagal LR baudžiamąjį kodeksą.

Šiuo metu vidutinės priežiūros priemonę taiko šeši vaikų socializacijos centrai (Vilniaus, Kauno ir Šiaulių apskrityse).

Nuo 2009-09-01 Panevėžio apskrities vaikų socializacijos centre bus priimami berniukai, kuriems paskirta vidutinės priežiūros priemonė.

Manau, kad tai tik lašas jūroje, vaikams, kuriems reikėjo taikyti šias priemones. Jų tikrai yra daug daugiau, nes šio įstatymo įgyvendinimas yra vangus.

Mūsų komisija inicijavo darbo grupę tobulinti šį įstatymą, Seimo valdyba tokią darbo grupę patvirtino.

Pastebėta, kad trūko tėvų (globėjų) iniciatyvos dėl minimalios priežiūros priemonėms skirti ir reikiamai pagalbai organizuoti bei teikti.

Išsami informacija apie minimalios priežiūros priemonių taikymą ne visada perduodama vidutinės priežiūros priemonę vykdantiems asmenims.

33 savivaldybių administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo neteikė prašymo teismui dėl vidutinės priežiūros priemonės skyrimo.

12 savivaldybių netaikė minimalios priežiūros priemonių vaikams (nebuvo teikti prašymai).

Kaip bus su vaikais, kuriais nepasirūpinta? Kokias išvadas dėl jų likimų padarė Merai?

O kaip bus su vaikais, kurie nepatenka į jokius kontrolės sąrašus. Jie yra gatvėje. Kokie kuriami planai sugrąžinimo į mokyklą?

Antra problema – priklausomybės nuo alkoholio Lietuvoje mastas

Alkoholio vartojimas yra plačiai paplitęs tarp Lietuvos gyventojų . Bendrai vertinant ir skaičiuojant litrais vienam gyventojui 2003 metais sudarė 10,2 litrų absoliutaus alkoholio, 2007 m. vienam gyventojui vidutiniškai tenka 11,2 litro, o vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui- 13,3 litro absoliutais alkoholio, tai atitinkamai 0,2 ir 0,1 litro daugiau nei 2006 m. (įskaitant nelegalaus alkoholio vartojimą).

Tyrimai rodo, kad jei jauname amžiuje (14 – 15 m.) pradedama vartoti alkoholį, priklausomybė nuo jo gali išsivystyti jau 20-21 metų amžiaus žmogui.

Tik 1,9 proc. Lietuvos gyventojų teigia, kad jų draugų ar giminių susibūrimuose alkoholis nėra vartojamas.

58,4 proc. gyventojų teigia, kad draugų ir giminių susibūrimuose vartoja alkoholį kartais, per šventes.
Dažniausiai gyventojai geria alų – 19,7 proc. bent keletą kartų per savaitę. Keista, kad daugiausiai alkoholį vartoja gyventojai, kurie turi aukštąjį arba nebaigtą aukštąjį išsilavinimą ir didžiausias pajamas gaunantys.

Nesaikingo alkoholio vartojimo įpročiais itin išsiskiria kaimo vyrai.

Eurobarometro 2006 metų tyrimas parodė, kad tik 14 proc. lietuvių teigė per pastaruosius 12 mėnesių nevartoję alkoholinių gėrimų.

Vadinasi, mūsų vaikai auga aplinkoje, kurioje nesaikingai geriamas alkoholis.
DĖL VAIKŲ, vartojančių alkoholį – ESPAD tyrimų duomenimis, tik labai maža dalis Lietuvos 15 – 16 metų moksleivių nėra vartoję alkoholio, 2003 metais tokių 15 – 16 metų vaikų nevartoję alkoholio buvo tik 1,4 proc.

Nuo 1995 m. Lietuvoje daugėja moksleivių, kurie yra vartoję alkoholį keliolika ir daugiau kartų.

2003 m. beveik pusė berniukų (45,3 proc.) ir trečdalis mergaičių (30,6 proc.) nurodė vartoję alkoholį 40 ir daugiau kartų.

2007 m. pastebimas berniukų populiacijoje alkoholinių gėrimų vartojimas per paskutinius 12 mėnesių ir paskutines 30 dienų sumažėjimas.

Tačiau, mergaičių populiacijoje alkoholinių gėrimų vartojimas per paskutinius 12 mėnesių išliko toks pat kaip 2003 m., o alkoholinių gėrimų vartojimas per paskutines 30 dienų padidėjo.

2007 m. duomenimis alus išlieka labiausiai vartojamu alkoholiniu gėrimu berniukų tarpe, tuo tarpu mergaitės dažniausiai vartoja sidrą.

Pastebima, kad berniukų populiacijoje besaikis alkoholinių gėrimų vartojimas 1995-2007 m. laikotarpiu išliko panašus, o mergaičių populiacijoje besaikis alkoholinių gėrimų vartojimas 1995-2007 m. laikotarpiu, nuo 1999 metų didėja.

Turime skubiai keisti situaciją, nes Penkiolikmetės mergaitės pasiekė geriančių bendraamžių berniukų skaičių.
Manau, šios pasekmės to, kai Lietuvos vaikams alkoholiniai gėrimai gana lengvai buvo prieinami (2003 m. 91,7 proc. vaikų nurodė, kad lengvai galėjo įsigyti alaus, 84,8 – vyno, 69 proc. – stiprių alkoholinių gėrimų), 2007 m. prieinamumas šiek tiek sumažėjo.

Ir nors 2008 metais statistika rodo, kad šiek tiek sumažėjo bendras alkoholio vartojimas, išgertas alkoholio kiekis išlieka labai didelis.

Žalingas alkoholio ir narkotikų vartojimas jauname amžiuje skatina ne tik sveikatos sutrikimus, bet yra susijęs ir su prastesniais mokymosi rezultatais, savižudybėmis, rizika įsitraukti į nusikalstamas veikas, patirti nesaugius lytinius santykius.

Trečia problema - psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo Lietuvoje mastas

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo bendrojoje populiacijoje tyrimas atliktas 2008 m. Lietuvoje antrą kartą (pirmas tyrimas atliktas 2004 m.).

Tyrimo metodas – reprezentatyvi 15 – 64 m. Lietuvos gyventojų apklausa.

Kaip ir 2004 m., – labiausiai šalyje tarp narkotinių ir psichotropinių medžiagų yra paplitęs kanapių (marihuaną/hašišą) vartojimas: bent kartą gyvenime (LTP) kanapes yra vartoję 11,9 proc., per pastaruosius 12 mėnesių (LYP) – 5,6 proc., per paskutiniąsias 30 dienų (LMP) – 1,2 proc. Lietuvos gyventojų.

2007 m. vykdyto Alkoholio ir kitų narkotikų tyrimo projekto Europos mokyklose (ESPAD) tyrimo rezultatai rodo, kad populiariausias Lietuvos paauglių narkotikas – taip pat yra marihuana (hašišas), antras pagal populiarumą narkotikas – ekstazi. Lietuvos mokyklose 2007 metais kanapes (marihuaną) bent kartą gyvenime nurodė bandę 18,2 proc. 15-16 metų Lietuvos moksleivių, (2003 m. – 13,5 proc., Europos šalių 2007 m. vidurkis – 19 proc.). Narkotikų, ypač marihuanos, vartojimas didžiuosiuose miestuose paplitęs kelis kartus labiau negu miesteliuose ir kaimuose.

Lyginant tyrimo duomenis su ankstesnio tyrimo duomenimis Lietuvoje – 2008 m. kanapių vartojimo paplitimas reikšmingai išaugo tiek bent kartą gyvenime, tiek per paskutinius 12 mėnesių, tiek per paskutines 30 dienų. Žymiausias kanapių vartojimo paplitimo augimas – 15-24 ir 25-34 metų amžiaus respondentų grupėse.
Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuro vadovas Antonio Mario Kosta yra pareiškęs, kad narkotikų prekyba šiandien yra vos ne vienintelis stabilus finansinių išteklių šaltinis organizuotam nusikalstamumui.

Manau, kad šia situacija gali pasinaudoti ir Lietuvos organizuotos nusikalstamos grupės.

Ketvirta problema – veikos, susijusios su neteisėta narkotikų apyvarta

Daugėja nusikaltimų susijusių su narkotikais.

Policijos departamento duomenimis, 2008 metais visų nusikalstamų veikų Lietuvoje užregistruota 78266 (6,1 proc. daugiau) nei 2007 m. (jų buvo 73776).

2008 m. užregistruotos 1839 veikos, susijusios su neteisėta narkotikų apyvarta, t.y. 105 veika arba 6,1 proc. daigiau negu 2007 m. (1734 veikos).

Iš 2008 m. fiksuotų 1839 nusikalstamų veikų:
• 1042 dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti;
• 749 – dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti;
• 14 – dėl narkotikų platinimo nepilnamečiams;
• 2 – dėl įrenginių narkotinėms ar psichotropinėms medžiagoms gaminti gaminimo;
• 7 – dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų pagrobimo;
• 8 – dėl lenkimo vartoti narkotikus;
• 8- dėl neteisėto aguonų ar kanapių auginimo;
• 3 – dėl neteisėto 1 kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) disponavimo;
• 3 – dėl narkotikų kontrabandos.
VRM duomenimis, 2008 m. asmenys, apsvaigę nuo narkotinių ar psichotropinių medžiagų, padarė 218 veikų, apsvaigusių nuo alkoholio asmenų padarytos nusikalstamos veikos 5560 sudarė 7 proc. visų nusikalstamų veikų.

2008 metais ženkliai padaugėjo nepilnamečių, įtariamų padarius nusikalstamas veikas, 67 asmenims nusikalstamos veikos padarymo metu buvo nuo 16 iki 17 metų ir 2 – nuo 14 iki 15 metų.

Išimti iš apyvartos narkotikų kiekiai kinta kiekvienais metais, rekordiškai didelis kiekis (Lietuvos mastu) išimtas 2008 metais – pvz., kanapių 144 kg, hašišo 35 kg. Heroino 14 kg, kokaino 41 kg, aguonų ir jų dalys – 45 kg metamfetamino – 26 kg, BMK skysčio naudojamo sintetinių narkotikų gamybai – 567 litrai, ir t.t.

Kokios yra prognozės:

Stebint gilėjančią ekonominę krizę šalyje ir visame pasaulyje , prognozuojama, kad neteisėta narkotikų apyvarta, didės. Daugės ir nusikalstamų veikų, susijusių su šiuo procesu. Turime galvoti kaip apsaugoti vaikus. Vaikai smalsūs, internetas ne problema, kuriame galima gauti ne tik naudingos informacijos, bet ir kaip apsisvaiginti. Kaip ir ne naujiena narkotikai Lietuvoje, kurių kaip teigia vaikai gali nusipirkti vos ne ant kiekvieno kampo. O kur dar alkoholis ir kitos svaiginimuisi skirtos medžiagos – visokie uostomieji ir rūkomieji dalykai, net nitritai. Vaikai ir jaunimas šiandiena įsigudrina svaigintis net gėlių trąšomis. Visuomenė nepakankamai nepakanti narkotikų platintojams, neretai narkotikų kurjeriai toleruojami ir pateisinami kaip nelaimingi žmonės, norėję užsidirbti pinigų. Pasigaili ir teismai, dažnai skirdami kaltiems asmenims bausmes, nesusijusias su laisvės atėmimu.

Siūlyčiau visiems visada pagalvoti, o kam gi būtų skirti šie narkotikai?

Du kartus Lietuvos Respublikos Seimas pasisakė prieš narkotikų liberalizavimą. Turime atsilaikyti prie įvairius siūlymus legalizuoti arba auginti kanapes, kad vaikus išsaugotume blaivius ir sveikus.

Viskas prasideda šeimoje, po to mokykloje. Jų bendradarbiavimas, įjungus bendruomenes bei visuomenę ir vienas tikslas – išsaugoti sveikus vaikus, gali daug pakeisti.

UNICEF organizacijos tyrimai rodo, kad Lietuvoje tėvai savo vaikams per parą skiria maždaug 7 min. dėmesio, o mažieji mūsų gyventojai jaučiasi nelaimingiausi Europoje.

Islandijos patirtis rodo, kad tėvų su vaikais kartu praleistas laikas duoda teigiamų rezultatų ir visai nesvarbu ką tėvai tuo metu daro, ar žiūri televizorių, ar skaito, svarbu – laiko kiekis praleistas su vaiku.

Kviečiu būti neabejingais ir mokytojus, kitus švietimo sistemos darbuotojus.

Labai prašau – pagaliau suskaičiuokit ir atsakykit – kiek šiais metais vaikų nelankė mokyklos? Argi ne paradoksas – žinom kiek Lietuvoje užauginam veršelių, juos suskaičiuojam pagal žymeklius ausyse, ir žinome jų metinį prieaugį valstybėje. Tačiau, esam bejėgiai suskaičiuoti savo valstybėje mokyklos nelankančius vaikus (ar 149, ar 349, ar 849?), nes pateikiama statistika labai ženkliai skiriasi. Negi koks nelemtas “vaiko krepšelis” gali nulemti vaiko likimą ir įtakoti statistinius duomenis?

Vaikai – narkomanai ir alkoholikai, tai mūsų visuomenės dalis, kuriai šiandien trūksta ne tik dėmesio, bet ir meilės, vilties, tikėjimo. Jie liks po mūsų kurti Lietuvą. Perkels savo patirtį.

Pradžioje citavau Konstituciją, nuo jos ir pradėkime. Jeigu vaikas iki 16 metų privalomai turi būti mokykloje, taip ir turi būti. Pasiteisinimai netinka. Atsakingi už tai esame visi. Kartu analizuokime, ką ir kaip turime padėti mokyklai, visi bendromis jėgomis padarykime tai- VAIKAS IKI 16 metų PRIVALO BŪTI MOKYKLOJE.
Mes, suaugusieji privalome tai įgyvendinti visiems vaikams be išimties. Kad apsaugoti nuo pavojingų tendencijų.

Leiskite man pasvajoti kaip vaikystės laikais, kad Visi vaikai iki 18 metų liktų mokykloje, kaip nesenais laikais. Kartais praeitis, gali būti gera patarėja ateičiai.Mažiau buvo gatvės vaikų. Girdisi, kad bus uždaromos mokyklos. O gal geriau pakvieskim vaikus į mokyklas tegu mokosi.

Manau, teisinga būtų jei vaikai tęstų mokslus mokymo įstaigose iki 18 metų, kol subręs, taps atsakingesni už savo veiksmus. Daliai vaikų šis laikotarpis dabar neužimtas: jie neina į mokyklą, neina į kariuomenė, neturi darbo, neturi profesijos. Lieka gatvė su savo taisyklėmis.

Būtų teisinga, iki 16 metų suformuotą žmogų kreipti teisingesniu nei gatvė keliu, o tiesia į mokyklą iki 18 metų. Visos investicijos atsipirktų šimteriopai. Kviečiu apie tai diskutuoti, kalbėti ir ginčytis. Privalome jau dabar spręsti iškilusias problemas iš esmės, kad mūsų vaikai galėtų didžiuotis Konstitucijoje įrašytais žodžiais.


Pranešimas skirtas konferencijai „Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijai 20 metų: problemos ir aktualijos“.